Starostlivosť o oblečenie

Všeobecné pokyny k údržbe textílií

  • Pri starostlivosti o oblečenie je nutné sledovať a riadiť sa pokynmi na etikete, ktoré sú stanovené výrobcom. Etikety nikdy z oblečenia neodstraňujte.
  • Skôr ako začnete nosiť nové oblečenie, je potrebné ho vyprať. Oblečenie je lepšie predprať ručne kvôli zamedzeniu púšťania farby. Praním sa zbavíte nečistôt, ktoré mohli vzniknúť vo výrobe alebo pri skladovaní.
  • Pri ručnom praní sa odporúča používať tekutý prací prostriedok.
  • Odevy je potrebné prať rozdelené podľa farieb, ideálne z rubovej strany kvôli zamedzeniu tvorby žmolkov a zafarbeniu.
  • Odevy s nášivkami alebo potlačou perte a žehlite len po rubovej strane a maximálne na 30°C.
  • Pri praní dodržujte odporúčanú teplotu uvedenú na etikete. Pred praním je potrebné odstrániť všetko, čo by mohlo oblečenie poškodiť – zapnúť všetky zipsy, gombíky a suché zipsy.
  • Oblečenie nikdy nesušte na priamom slnku ani na radiátoroch, čo by mohlo spôsobiť zmenu farby alebo poškodenie funkčných vlastností oblečenia.
  • Pletený tovar je náchylný na zatrhnutie nití, čo sa ako mechanické poškodenie nedá reklamovať.
  • Suchý zips môže pri praní odev poškodiť, je preto potrebné strážiť jeho uzavretie, alebo ho dať vyčistiť do čistiarne.
  • Tašky a batohy čistite len ručne s použitím hubky, nikdy nie v práčke.
  • Pri akomkoľvek zásahu a vlastnej oprave, nie je možné oblečenie reklamovať.

 

Symboly ošetrovania textílií

Pranie – symbol vaničky označuje pranie v domácnosti (ručné alebo v práčke) podľa príslušného grafického zobrazenia a poskytuje informácie o maximálnej teplote pri praní.

 

Bielenie – symbol trojuholníka označuje podľa príslušného grafického zobrazenia, či sa výrobok môže alebo nemôže bieliť prostriedkami s obsahom aktívneho chlóru.

 

Sušenie – symbol štvorca s kruhom vnútri doplnený jednou bodkou alebo dvoma bodkami označuje teplotu sušenia v bubnovej sušičke.

 

Žehlenie – symbol žehličky označuje žehlenie v domácnosti. Maximálna teplota sa označuje jednou bodkou, dvoma alebo tromi bodkami.

 

Profesionálne ošetrovanie textílií – symbol v kruhu znázorňuje postup chemického čistenia a mokrého čistenia textilných výrobkov (okrem prírodných usní a kožušín), vykonávaného profesionálmi.

 

Názvy a opis textilných vlákien

Vlna – vlákno z ovčieho alebo jahňacieho rúna (Ovis aries). Vlna je prírodné vlákno živočíšneho pôvodu, ktoré sa získava zo zvierat Je to flexibilný materiál. Najlepšou vlastnosťou vlnených materiálov je to, že mimoriadne dobre držia teplo. Sú priedušné, dokážu rýchle absorbovať vlhkosť, sú odolné, všestranné a dajú sa ľahko recyklovať.

Bavlna – vlákno získané z toboliek bavlníka (Gossypium). Bavlna je prírodný materiál. Je to mäkká, priedušná a pevná textília. Bavlna je veľmi populárna kvôli svojim vlastnostiam - je pohodlná, priedušná, má dobrú absorbciu vody, dobre odoláva opotrebeniu a vysokej teplote, je hypoalergénna.

Ľan – vlákno získané z lyka ľanu (Linium usitatissimum). Ľan je prírodný materiál. Je to mimoriadne silná a ľahká tkaná alebo pletená textília, vyrobená z rastliny ľanu. Ľan je veľmi populárna látka kvôli svojim vlastnostiam, je pohodlná, priedušná a silná (druhá najsilnejšia po hodvábe), má dobrú absorpciu vody, má dobrú termoreguláciu, dobre odoláva opotrebeniu a vysokej teplote, je hypoalergénna a neelektrizuje.

Viskóza – regenerované celulózové vlákno získané kontinuálnym a diskontinuálnym viskózovým postupom. Viskóza je typ rayonu – polosyntetický druh vlákna vyrobeného z buničiny stromov alebo bambusu. Je to všestranná tkanina so širokým využitím.

Akryl – vlákno z lineárnych makromolekúl, ktoré majú v reťazci najmenej 85% (hmotnostných) a krylonitrilových jednotiek. Akryl je syntetické vlákno, ktoré sa získava chemickým procesom z fosílnych palív. Akrylové vlákna majú dlhú životnosť, sú odolné proti opotrebovaniu a sú odolné voči slnečnému žiareniu. Akrylová tkanina je ľahká, teplá, jemná na dotyk a pripomína vzhľad a mäkkosť vlnených vlákien. Používa sa namiesto vlny alebo v zmesi s ovčou vlnou alebo kašmírom. Medzi bežné výrobky z akrylovej látky alebo vlákna patria svetre, čiapky, ponožky a pletacie priadze.

Nylon – vlákno z lineárnych makromolekúl, ktoré majú v reťazci opakujúce sa amidové skupiny, najmenej 85 % z nich je pripojených k alifatickým alebo cykloalifatickýrn jednotkám. Nylon je syntetické vlákno, ktoré sa získava chemickým procesom z fosílnych palív. Nylonové vlákna sú výnimočne pevné a elastické. Sú pevnejšie ako polyesterové vlákna. Nylonové textílie sú mäkké, ľahké, hladké, pružné, majú vynikajúcu húževnatosť, odolnosť proti oderu, ľahko sa perú a dajú sa ľahko zafarbiť širokou škálou farieb. V odevnom priemysle sa z nich vyrábajú pančuchy, spodné prádlo, pláštenky, podšívky, vetrovky a športové odevy.

Polyamid – vlákno skladajúce sa zo syntetických lineárnych makromolekúl majúcich v reťazci opakujúce sa amidové jednotky. Je to pevné, odolné vlákno, má vysokú tvarovú stabilitu, nízku absorpciu a schopnosť rýchlo schnúť. Využíva sa na výrobu športového oblečenia.

Polyester – vlákno z lineárnych makromolekúl, ktoré majú v reťazci minimálne 85% (hmotnostných) esteru diolu a kyseliny tereftálovej. Polyesterová tkanina je jednou z najpopulárnejších textílií na svete a používa sa v spotrebiteľských i priemyselných produktoch. Polyester je odolný voči väčšine chemikálií, nerozťahá sa a ani nezbehne, nekrčí sa, je odolný voči plesniam. Odpudzuje vodu a rýchlo schne. Kvôli týmto vlastnostiam sa často používa na outdorové oblečenie, ktoré vás musí udržiavať v suchu aj za nepriaznivého počasia.

Polyuretán – vlákno z lineárnych makromolekúl zložených z reťazcov s opakujúcou sa uretánovou funkčnou skupinou. Je to vysoko pružné vlákno, používané na výrobu plaviek, pančúch alebo rukavíc.

Elastan – (inak spandex alebo lycra) je pružné vlákno, ktoré najmenej z 85% (hmotnostných) tvorí segmentový polyuretán a ktoré, ak je pretiahnuté až na trojnásobok svojej dĺžky a uvoľnené, sa rýchlo regeneruje v podstate na svoju pôvodnú dĺžku. Je to syntetické vlákno vyrobené chemickým procesom z fosílnych palív. Spandexové textílie sú mäkké, hladké, vláčne, ľahké, odolné voči oderu, odolné voči telovým olejom, potu, pleťovým vodám a čistiacim prostriedkom. Dobre priliehajú bez toho, aby bránili v pohybe. Používajú sa na výrobu športových odevov, podprseniek a plaviek.

Bambus – je prírodné tkanivo získavané zo surového bambusu. Má termoregulačné, antibakteriálne, antimykotické a antistatické vlastnosti. Je pevnejšie s 3× vyššou savosťou ako bavlna, odolné častému praniu a dlhodobo si udržuje svoje vlastnosti. Bambusové oblečenie je hladké a luxusne pohodlné.